„Viktor sokkal több, mint barát” – hízelgőbb szavakat nem is kaphatott volna a miniszterelnök (VIDEÓ)

Alekszandar Vucsics szerb elnök a közösségi oldalán tett közze egy videót Orbán Viktorral.

A következő hetekben kiderül, hogy a DK meg tud-e, meg akar-e szabadulni a gyurcsányizmustól, és Dobrev Klára képes lesz-e összeeszkábálni egy 21. századi európai baloldali pártot.
Túlzás lenne azt állítani, hogy 2025. május 8-a történelmi nap Magyarország életében – a világ jelentős részén annál inkább, hiszen a Vatikánban este felszállt a fehér füst, jelezve, hogy a bíborosok megválasztották XIV. Leó pápát. Az viszont tény, hogy hazánk belpolitikai életét alapvetően meghatározza a múlt csütörtök. Nem sokkal dél után jelentette be ugyanis Facebook-oldalán Dobrev Klára Változás címmel, hogy férje, Gyurcsány Ferenc azonnali hatállyal kivonul a közéletből, lemond a Demokratikus Koalíció elnökségéről és a parlamenti mandátumáról, egyébként pedig válnak is.
Az elemzők véleménye megoszlik arról, hogy már hetek, hónapok óta érlelődött Gyurcsányban az elhatározás, vagy pedig hirtelen döntés volt, miután betelt a pohár. A múlt év elején még úgy tűnt, minden rendben van. A DK kezdte kiheverni a két évvel korábbi súlyos vereséget, egyértelmű volt, hogy az ellenzék legpotensebb pártja, és Gyurcsány szerepe sem volt megkérdőjelezhető.
Egy tavaly áprilisi, akkor nem sok figyelmet kapó videó mára döntő fontosságú lett. A pártelnök Facebook-oldalán jelent meg egy mozgóképes beszámoló arról, ahogy egyetemistákkal beszélget. Egyikük megkérdezte tőle, ha hátralépne, az segítene-e az ellenzéknek, erre
Gyurcsány önérzetesen kijelentette, tessék jobbnak lenni, tessék őt legyőzni, nem ő akadályozta meg az ellenzéki formációkat, hogy sikeresek legyenek.
Akkor még ő sem gondolta, hogy a hetekkel korábban feltűnő Magyar Péter és Tisza Pártja képes lesz őt és a DK-t legyőzni, ráadásul ilyen gyorsan, és „nem kicsit, nagyon”. A 2024. júniusi európai parlamenti választáson ugyanis harmatgyengén szerepeltek Gyurcsányék: az MSZP-vel és a Párbeszéddel összefogva is csupán 8,03 százalékos eredményt értek el, ezzel mindössze két képviselői helyet szereztek, a Tisza Párt viszont csaknem 30 százalékot kapott. A voksolás után megjelenő közvélemény-kutatási adatok is arculcsapásként érhették a volt miniszterelnököt.
Egy ideig még bízott abban, hogy megváltozhat a helyzet: a parlamentben, a közösségi médiában, a fórumokon úgy viselkedett, mint egy komolyan vehető politikai erő vezetője, ezért tartott még idén is évértékelő beszédet, és a DK ért is el részsikereket, Varju László például meggyőző fölénnyel nyerte meg a márciusi időközi országgyűlési választást. Ám egyre jobban érezte, hogy kezd elfogyni körülötte a levegő –
tavaszi lakóautós országjárása örkényi magasságokba emelte a politikai groteszket
–, és legelkötelezettebb hívei is kezdték belátni, hogy ő inkább tehertétel, mintsem a jövő a pártjának.
Mostanra neki is egyértelművé vált, hogy az álma szertefoszlott, ő és a DK – legalábbis egy jó ideig – már nem lehet Orbán Viktor és a Fidesz legnagyobb ellenfele, legkeményebb kihívója, ezt a szerepet kénytelen átengedni Magyar Péternek és a Tisza Pártnak. Azt még elviselte, hogy a választók jelentős része sohasem bocsátotta meg neki az őszödi beszédben is elismert hazugságot, valamint azt, ahogy a hatalom reagált az azt követő utcai zavargásokra, s jól tűrte azt is, hogy csaknem húsz éve ő a legnépszerűtlenebb politikus. Azt viszont már képtelen volt megemészteni, hogy a semmiből előjött egy nulla politikai múlttal és tapasztalattal bíró, gátlástalanabbnak, törtetőbbnek, narcisztikusabbnak tartott figura, ráadásul a Fidesz köreiből, aki a jelek szerint tehetségesebb, mint ő, de legalábbis sokkal sikeresebb.
Gyurcsány Ferenc most egy időre valószínűleg elvonul a nyilvánosság elől a sebeit nyalogatni. De nem sokáig bírja közönség nélkül, így feltehetőleg újra fel fog tűnni néhány hónap múlva, talán ismét egy szakácskönyv vagy krimi szerzőjeként. A kérdés sokkal inkább az, mi lesz a DK-val, amelyet ő gründolt, de értelemszerűen azonnal be is gyurcsányozott, így a párt sosem volt képes áttörni az üvegplafont, ami szükséges lett volna ahhoz, hogy a Fidesz alternatívája legyen.
Molnár Csaba, aki ügyvezető alelnökként irányítja a DK-t, bejelentette: a jövőben várhatóan Dobrev Klára áll majd a párt élén – a jól kondicionált tagság feltehetőleg nem fog fennakadni azon, hogy talán illett volna megvárni az elnökválasztás eredményét. Dobrev a vasárnapi ebéd mellé már egy beszédet is tartott, igaz, mindössze kétezren követték élőben a Facebook-produkciót.
Ebből a húsz percből sok újdonságot nem lehetett megtudni a már unalomig ismert paneleken kívül, miszerint a baloldal nélkül nincsen kormányváltás, a baloldalnak benn kell lennie a következő Országgyűlésben is, ő alapvetően mást gondol a világról, mint Orbán Viktor, tűrhetetlen helyzetben van a nyugdíjasok, a fiatalok nagy része, és a bankok, a rezsicégek kibabrálnak az egyszerű emberekkel. Számos ügyben Magyar Péterrel sem ért egyet, szerinte
a politikai taktika nem írhatja felül az elveket, ezért ő kiáll a melegek jogaiért, ott lesz a Pride-on, Ukrajnának az EU erős tagjává kell válnia, és nem igaz, hogy nincs bal- és jobboldal.
Sok kérdés viszont nyitva maradt, így nem tudtuk meg, tervezi-e a baloldali pártok egy akolba terelését, jövőre valóban elindulnak-e mind a 106 egyéni választókerületben – veszélyeztetve ezzel az ellenzék győzelmét –, hajlandó lenne-e valamilyen együttműködésre a Tisza Párttal. A következő hetekben fog kiderülni, hogy a DK meg tud-e, meg akar-e szabadulni a gyurcsányizmustól, meddig ér a bukott pártelnök árnyéka, Dobrev valóban képes lesz-e egy 21. századi, európai baloldali alakulatot összeeszkábálni.
Nagy Attila Tibor politikai elemző
Akár végzetesnek is bizonyulhat a Demokratikus Koalícióra Gyurcsány Ferenc lemondása. Bár a tisztségeitől megváló egykori miniszterelnök a magyarországi politika egyik legnépszerűtlenebb alakja, a pártján belül ő volt az a személy, aki a leginkább tudta mozgósítani, lelkesíteni a tagságot és a szimpatizánsokat. Gyurcsány Ferencnek volt leginkább stratégiai és ideológiai vénája, és bár ebben is követett el hibákat – pártelnöksége utolsó két évében a liberális irányvonalat felcserélte a részleteiben ki nem fejtett szociáldemokrata iránnyal, majd összekutyulta a polgári Magyarország részleteiben szintén ki nem fejtett eszményképével –, kár lenne tagadni: a pártjában ő volt az, aki a legtöbbet tudta a politikáról, annak belső működéséről. Elvégre volt sportminiszter, négy és fél éven át miniszterelnök, a nagyobbik kormánypárt MSZP elnöki tisztségét is betöltötte két éven át, majd új szervezetet alapított társaival együtt. Olyan széles kapcsolatrendszerrel, szónoki tudással, mint amilyennel Gyurcsány bír, senki más nem rendelkezik a párton belül. Nem véletlen hát, hogy amikor a 2024-es EP-választási kudarc után maga Gyurcsány is asztalra tette lemondásának lehetőségét, akkor az elnökség tagjai arra jutottak, inkább ne távozzon, mert nélküle tönkremegy a DK. Ennek ellenére került most sor a távozására, vélhetőleg viharos körülmények közepette. Néhány nappal később, egy vasárnap közzétett rövid videóbeszédben Dobrev Klára úgy fogalmazott, hogy az utóbbi hónapokban a „poklot poklát” élte át. A DK története eddig inkább a gyötrő küzdelmek, a „már megint nem sikerült” események története: Orbán Viktor megbuktatása nem sikerült, a párt még sohasem volt kormányon, és manapság már bizonytalan az Országgyűlésbe való bekerülése, amennyiben fennmarad az ötszázalékos parlamenti küszöb. Ezt figyelembe véve Gyurcsány távozása nem is annyira meglepő, csak az időzítése az. A melléfogásoknak, kudarcoknak Dobrev Klára is a részese volt: bár 2019-ben sikeres EP-kampányt vitt végig, a 2021-es ellenzéki előválasztást elveszítette Márki-Zay Péterrel szemben, az általa vezetett árnyékkormányprojekt kudarcot vallott a 2024-es európai parlamenti választáson, Magyar Péterrel pedig ő sem bírt. Ezek után nehéz elhinni, hogy képes lesz sikerre vezetni azt a DK-t, amelyet megrendített eddigi legcselekvőképesebb politikusának, szimbólumának távozása, és amelynek támogatói egy része a kormányváltást fontosabbnak tartja a baloldaliság eszméjénél, és már Magyar Péter Tisza Pártját támogatja. Ha a Tisza erős marad, és a következő hónapokban a DK-nak nem sikerül a maga javára áthangolnia a nagy küzdelem „Orbán Viktor vagy Magyar Péter” című meccsét, akkor nem is olyan sokára eltűnik a süllyesztőben a Gyurcsány Ferenc alapította párt.
Deák Dániel, a XXI. Század Intézet vezető elemzője
Abban teljes elemzői konszenzus van, hogy Gyurcsány Ferenc súlyos tehertételt jelentett a baloldalnak, illetve magának Dobrev Klárának
is politikai szempontból. A 2021-es ellenzéki előválasztáson Dobrev főként azért kapott ki, mert a férje és a Demokratikus Koalíció vezetője Gyurcsány volt. Ez egy olyan folyamatot indított el a baloldalon, amely mára lényegében szinte a teljes megszűnését eredményezte: Márki-Zay Péter lett a miniszterelnök-jelöltjük, aki csúfos vereséget szenvedett, Magyar Péter megjelenésével pedig a szavazóik átmentek a Tiszához. Bejelentésük szerint magánéleti okokból is Dobrev Klára teljes mértékben szakít Gyurcsány Ferenccel, így a politikában sem folytatja vele tovább. Dobrev közölte, ő szeretné átvenni a DK vezetését, és egy alternatív baloldali formációt hozna létre a pártból, amely megszólítaná azokat az ellenzéki szavazókat, akik nem kérnek Magyar Péterből.
Kérdés, ez mennyire megkésett lépés, van-e még egyáltalán létjogosultsága a DK-nak, életben tud-e maradni. Dobrev vélhetőleg úgy érzékeli, a választásig hátralevő kevesebb mint egy év elegendő lehet arra, hogy levetkőzze magáról a gyurcsányi stigmát, és önálló arcélt képviselve visszaszerezzen néhány baloldali szavazót. Vasárnapi beszédében lényegében rávilágított, milyen módon tenné ezt: beleáll olyan témákba, amilyenekbe Magyar Péter politikai okok miatt nem mer. Bejelentette például, hogy ott lesz a Pride-on, amivel kapcsolatosan Magyar eddig mismásolt, illetve csak utalt rá, hogy ha kormányra kerül, akkor engedélyez minden ilyen típusú megmozdulást. Dobrevnek ez a stratégiája esélyt jelenthet arra, hogy főként Budapesten és a nagyobb városokban a baloldali, liberális szavazókhoz szóljon, olyanokhoz is, akik eddig Gyurcsány miatt nem voltak hajlandók rá vagy a DK-ra szavazni. A párt életben maradását segítheti, hogy van több egyéni parlamenti képviselője és polgármestere, és több helyen még erős bástyákkal bír. Így a 2026-os választáson a Fidesz és a Tisza mellett várhatóan releváns szereplőként tekinthetünk a DK-ra, illetve mellette a Mi Hazánkra és a Magyar Kétfarkú Kutya Pártra is, utóbbi már hetekkel ezelőtt bejelentette, hogy önállóan indul. Ez a Tiszának rossz hír, hiszen az ellenzéken belül ismét fel fog erősödni a vita az összefogásról.
Nyitókép: Gyurcsány Ferenc és Vlagyimir Putyin egyszerre táncolnak
Fotó: MTI/Kovács Tamás
Kapcsolódó vélemény
Mandiner
Vannak a fontos dolgok (XIV. Leo pápává választása), a fontosnak hitt dolgok (Gyurcsány váratlan visszavonulása) és a lényegtelenek (Magyar Péter).